Pastoralna je i karitativna ustanova Zadarske nadbiskupije osnovana u svrhu promicanja djelotvorne kršćanske ljubavi na području Zadarske nadbiskupije. Pruža materijalnu i psihosocijalnu pomoći širem krugu pojedinaca i skupina.
Kontakt
Dr. Franje Tuđmana 24/0, p.p. 193
23000 Zadar
Tel / Fax: 023 316 710
E-mail: caritas@zd.t-com.hr
Web: www.caritas-zadar.hr
Predsjednik: mons. Želimir Puljić
Ravnatelj: don Ivica Jurišić
Tel: 023 314 125
Mob: 099 311 8130
E-mail: caritas.ravnatelj@zd.t-com.hr
Zamjenica ravnatelja: Mirjana Tadić
Tel: 023 316 678
Mob: 099 311 8132
E-mail: mirjana.tadic@zd.t-com.hr
Računovodstvo: Ana Škifić
Tel: 023 316 710
Mob: 099 311 8133
E-mail: ana.skific@zd.t-com.hr
Ustanove:
Obiteljsko savjetovalište:
Ulica Franje Tuđmana 24/0
23000 Zadar
Tel: 023 314 252
Voditelj: Mladen Klanac
Mob: 099 311 8129
E-mail: mladen.klanac@zd.t-com.hr
Djelatnici:
Ana Uranija
Tel: 023 301 317
Mob: 099 311 8134
E-mail: ana.uranija@zd.t-com.hr
Martina Šimunić
Tel: 023 312 222
Mob: 099 231 7959
E-mail: martina.simunic7@gmail.com
Obiteljsko savjetovalište provodi programe savjetovanja:
- bračnih partnera,
- mladih s problemom adolescentskih kriza, problemima u ponašanju, tjeskobama, depresivnosti, problemi identiteta, panike
- djece osnovne i srednje škole s problemima u učenju ili problemima vezanim za učenje kao što su disciplina, strahovi, depresije, panika, izbjegavanje nastave, problemi s vršnjacima i sl.
- studenata s problemima nedovršenog ili prekinutog studija, zastoja u davanju ispita, s depresivnošću ili strahovima, planiranju obitelji i sl.
- obitelji s problemima odnosa unutar obitelji, najčešće funkcioniranje jednog člana, a ponekad i cijele obitelji
- parova s problemima u odnosima ili s problemom jednog bračnog druga, rastave, nevjere
- starijih osoba s problemom prilagođavanja na smrt ili bolest bračnog druga ili svoje osobno stanje
- samohranih roditelja s problemima odgoja, prilagođavanja na život bez drugog partnera, nerazjašnjenih odnosa i konflikata i sl.
- pojedinaca s problemima depresije, tjeskobe, zlostavljanja, kriznih situacija, komunikacije, PTSP-a i sl.
- ovisnika koji se pripremaju za komunu
- branitelja i članova njihovih obitelji s problemima ovisnosti, depresija i trauma te obiteljskim konfliktima.
- savjetovanje i rad s počiniteljima obiteljskog nasilja, pojedinačno i grupno.
Pučka kuhinja „Sv. Vinko Paulski“
Franje Tuđmana 24/0
23000 Zadar
Voditeljica: Zdenka Cvitkušić
Mob: 099 731 7605
Pučka kuhinja priprema 300 obroka dnevno za socijalno ugrožene građane na području Zadra s dostavom obroka te priprema 60 obroka dnevno, doručak, ručak i večeru za beskućnike.
Pučka kuhinja „Sv. Ante Padovanski“
Trg kardinala Alojzija Stepinca 14
23420 Benkovac
Voditeljica: Ivka Kulaš
Mob: 099 7317 646
Pučka kuhinja u Benkovcu dnevno kuha do 100 obroka za socijalno ugrožene građane na području grada Benkovca. Većina korisnika su napuštene starije i nemoćne osobe te se za njih 95 vrši dostava obroka.
Prenoćište za beskućnike „Sv. Vinko Paulski“
Franje Tuđmana 24/0
23000 Zadar
Tel: 023 314 252
U sklopu prenoćišta beskućnicima se pruža usluga besplatnog prenoćišta te dnevni obroci u Pučkoj kuhinji. Kapacitet prenoćišta je 12 osoba.
Programi i projekti:
Socijalna služba
Franje Tuđmana 24/0
23000 Zadar
Tel: 023 314 252
Voditeljica: Mirjana Tadić
Socijalna služba Caritasa Zadarske nadbiskupije provodi slijedeće programe i projekte:
Pomoć i njega u kući
Kroz projekt pomoći i njege u kući obuhvaćeni su različite vidovi pomoći, ovisno o potrebama korisnika. Uz dostavu obroka na području Zadra i Benkovca, pruža se pomoć u održavanju osobne higijene, pokretnosti korisnika, zdravstvene usluge, pomoć izvan kuće i niz drugih aktivnosti koje zahtijevaju potrebe korisnika. Kroz ugovor s Ministarstvom za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku za pomoć i njegu, obuhvaćena su 24 korisnika u Zadru i 44 u Benkovcu.
Osnovno socijalno zbrinjavanje – 350 obitelji, pomoć ovisno o potrebi
Program koji odgovara na potrebe korisnika pružajući im različite oblike pomoći; stalne mjesečne novčane pomoći, pomoći u participiranju troškova stanovanja i troškova električne energije i vode, mjesečne ili povremene pomoći za kupovinu lijekova i bezreceptnih pripravaka, mlijeka za bebe, pelene za odrasle osobe, jednokratne novčane pomoći, pomoći za ogrjev, kupovinu kućanski uređaja i drugih potrebnih stvari. Kroz projekt pomoć prima 350 obitelji.
Pro Vita
Program koji obuhvaća trudnice i majke s djecom dojenačke dobi koje su odustale od pobačaja. Trenutno 74 korisnice mjesečno primaju 400 kn financijske pomoći te pomoć u pelenama i mlijeku za dohranu djece. Rodilje pomoć dobivaju do godine dana starosti djeteta.
Pomoć učenicima i studentima
Program koji pruža različite oblike pomoći učenicima i studentima iz socijalno ugroženih obitelji: stalne mjesečne novčane pomoći, pomoći u participiranju troškova stanovanja i troškova električne energije i vode, mjesečne ili povremene pomoći za kupovinu lijekova i bezreceptnih pripravaka, mlijeka za bebe, pelene za odrasle osobe, jednokratne novčane pomoći, pomoći za ogrjev, kupovinu kućanski uređaja i drugo.
Socijalna samoposluga
Projekt u kojem se prikuplja i distribuira hrana osobama koje žive na rubu siromaštva ili u siromaštvu. Samoposluga je otvorena jednom tjedno i pomaže 500 obitelji mjesečno. Paketi hrane koji se dijele su prosječne vrijednosti 500,00 kn. Projekt je trenutno sufinanciran sredstvima iz fonda FEAD.
Rad za opće dobro
Usluga putem ugovora sklopljenog s Ministarstvom pravosuđa na način da osuđenici za lakše prekršaje mogu izvršavati svoju obveza rada za opće dobro kroz rad u pučkim kuhinjama u Zadru i Benkovcu. Trenutno je u projektu 6 korisnika.
Projekti EU fondova
Financira Europska unija iz Fonda europske pomoći za najpotrebitije podjelom hrane i nematerijalne pomoći.
Humanitarne akcije
Caritas prigodno organiziraju humanitarne akcije uz blagdane Božić i Uskrs te u kriznim situacijama. U došašću prošle godine organizirana je fritulijada pod nazivom Fritule su slađe kad su za najmlađe, gdje su prigodnom prodajom fritula prikupljana sredstva za djelovanje projekta rane intervencije. Prihod je upotrijebljen za edukaciju i stručno usavršavanje logopeda koji unutar projekta rade s 80 djece.
„Nove vještine za nove kompetencije“
Program kojim se provodi resocijalizacija beskućnika korisnika prenoćišta za beskućnike, na poljoprivrednom dobru. Cilj je stjecanje novih vještina i kompetencija beskućnika u bavljenju poljoprivredom. Na poljoprivrednom dobru Zadarske nadbiskupije površine 6500 m2, zasađeni su nasadi smokvi uz stručnu podršku i pomoć Agronomskog društva Zadar. Urod će se koristiti za proizvodnju marmelade koja će dijelom ići u humanitarnu prodaju, a dio će se dati na raspolaganje pučkoj kuhinji u Zadru.
Kabinet za ranu intervenciju
Ulica Franje Tuđmana 24/0
23000 Zadar
Voditeljica: Lucija Božajić Golem
Mob: 092 312 6869
Kabinet za ranu intervenciju je projekt koji je namijenjen djeci s razvojnim teškoćama ili rizicima u dobi od 0-4 godine (iznimno do šeste godine) i njihovim obiteljima, odgojiteljima i drugim stručnjacima koji se bave malom djecom te široj javnosti, a uključuje programe: rana razvojna procjena (logoped), direktnog terapijskog rada s korisnicima i savjetovanje obitelji djeteta o učinkovitom poticanju te program savjetovanja roditelja i obitelji.